Warsztaty „Jak zostać cukiernikiem?”

Kojarzycie „Kukbuka”? To cudowny magazyn kulinarny z pięknymi zdjęciami, przepisami i wieloma inspiracjami. Osobiście, bardzo go lubię, czytuję, a także śledzę na Facebook’u. I jakoś tak się szczęśliwie złożyło, że natknęłam się na opublikowany przez nich post z informacją o konkursie, w którym zadaniem było… napisanie wiarsza o maśle!

Nie było to dla mnie łatwe, zwłaszcza, że kompletnie nie mam talentu do pisania rymowanek, dlatego postanowiłam sie zgłosić po pomoc do specjalsty w tej dziedzinie – Bartka, który nieraz pisał mi wiersze jeszcze za czasów gimnazjum. Tekst, który wymyślił, bardzo mi się spodobał i jak się okazało kilka godzin później, nie tylko mi! Ale ciiii…. Wy nic nie wiecie!

IMG_7880
fot. Agnieszka Klimowicz

Tym właśnie sposobem, w niedzielę, 28 lutego pojechałam do Warszawy, by wziąć udział w wygranych warsztatach cukierniczych organizowanych przez cukiernię Batida, magazyn Kukbuk i firmę Kitchen Aid. A całym sprawcą zamieszania był poniższy wierszyk:

Masło, masło – dla każdego,
Więc nauczę Cię Kolego
Jak z masełkiem zrobić ciasto
I wykarmić całe miasto:
Dajesz jajka dwa lub trzy,
Już masełko tam Ci wrzy
Mąka, mleko, drożdży trochę
Robim ciasto za taniochę!
Dolewamy już i masła
Chęć Ci chyba nie wygasła
Na tego ciasta zjedzenie
I podniebienia ukojenie?
Więc morał jest taki:
Jeśli lubisz dobre smaki
Masełko musi być,
Bo nie można bez niego żyć!

IMG_7867
fot. Agnieszka Klimowicz

Na warsztatach przygotowywaliśmy tarty z jabłkami i kremem migdałowym oraz trufle czekoladowe. Wszystko to pod okiem przesympatycznych specjalistów, którzy doradzali, pomagali i odpowiadali na pytania wszystkich zainteresowanych, chcących poznać tajniki cukiernictwa.

IMG_7917
fot. Agnieszka Klimowicz
IMG_7923
fot. Agnieszka Klimowicz
IMG_7898
fot. Agnieszka Klimowicz

Dodatkowo, warsztaty były pretekstem do przetestowania sprzętu marki kultowych mikserów planetarnych Kitchen Aid, o których marzy chyba każdy bloger, włącznie ze mną. Oprócz pracowania na kiciusiach, sprawdzaliśmy jak działają dodatkowe przystawki, np. taka, która sama kroi i obiera jabłka. Naprawdę świetny sprzęt, taki gadżet, który ułatwia pracę w kuchni. 😉

IMG_7928
fot. Agnieszka Klimowicz

Ogólnie, warsztaty oceniam na plus, chociaż myślałam, że potrwają dłużej niż 3 godziny i będziemy robić nieco więcej słodkości. Mimo to, jeśli jeszcze nadarzy się okazja, to na pewno wezmę udział w kolejnym konkursie (warsztaty są cykliczne), bo dobrze jest podszlifować swoje umiejętności. Także jeśli macie ochotę uczyć się od najlepszych – najlepiej jest na bierząco śledzić stronę Kukbuka na Facebooku.

IMG_7968
fot. Agnieszka Klimowicz
IMG_9228
fot. Agnieszka Klimowicz
IMG_9250
fot. Agnieszka Klimowicz

Zdjęcia wykonała jedna z uczestniczek – Agnieszka Klimowicz, która była na tyle uprzejma, że przesłała mi zrobione przez siebie zdjęcia. 🙂
A czemu sama nic nie fotografowałam? Pędząc rano na pociąg do stolicy, zapomniałam spakować swój sprzęt…

IMG_8010
fot. Agnieszka Klimowicz

Jedna myśl nt. „Warsztaty „Jak zostać cukiernikiem?””

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *